Q: Ramki rekomendacji nie wyświetlają się pomimo wdrożenia kodu głównego Quarticon oraz kodu placementu.
A: Należy sprawdzić czy wszystkie etapy integracji zostały zakończone: wdrożenie kodów zbierających dane, przekazanie katalogu produktów i poprawne wdrożenie kodów widgetów rekomendacji. Następnie należy sprawdzić czy usługa jest aktywna – być może minął czas darmowego testu i należy skonfigurować metody płatności w ramach płatnego planu. Gdyby te elementy były poprawnie skonfigurowane prosimy o kontakt z działem wsparcia technicznego (helpdesk@quarticon.com).

Q: Ile ramek rekomendacji mogę mieć na karcie produktu?
A: Nie ma limitu ramek, które mogą być wdrożone na poszczególnych stronach. W razie wątpliwości jakie ramki powinny być wykorzystane chętnie Państwu pomożemy bazując na naszych dobrych praktykach wdrożeniowych.

Q: Jak często pobierany jest katalog produktów?
A: Standardowo katalog jest aktualizowany raz dziennie w godzinach porannych (około 6 rano). Oczywiście jest możliwa częstsza aktualizacja, a w tym celu prosimy o kontakt z naszym działem wsparcia technicznego.

Q: Z kim mogę się skontaktować w razie pytań technicznych?
A: Zapraszamy do kontaktu z naszym działem wsparcia technicznego poprzez wysłanie maila na helpdesk@quarticon.com

Q: Czy mogę wybrać jakie produkty pojawią się w ramce rekomendacji?
A: Możliwe jest dodanie filtrowania do wybranej kategorii oraz zmiana ustawień logiki wedle której prezentowane są produkty

Q: Jak liczona jest sprzedaż z ramek rekomendacji?
A: Jedynie produkty jakie zostały zakupione przez użytkownika, których zakup nastąpił nie później niż 30 dni po kliknięciu dokładnie tego produktu na w ramce rekomendacji. Jeśli w koszyku znajduje się kilka produktów i jeden, który wcześniej został odwiedzony po kliknięciu w ramkę rekomendacji, to tylko ten jeden produkt zostaje uznany jako sprzedany dzięki usłudze QuarticON.

Q: Czy plik z historią transakcji musi być aktualizowany po wgraniu go do panelu?
A: Historia transakcji jest wgrywana jednorazowo i nie ma późniejszej potrzeby by robić to ponownie, gdyż po implementacji skryptów system zbiera dane ze sklepu.

Q: Czy system umożliwia przeprowadzanie testów A/B?
A: W łatwy sposób można dokonać testu dwóch ramek rekomendacji lub kreacji w adserwerze, opis jak ustawić test znajduje się tutaj.

Q: Czy skrypty silnika rekomendacji nie spowolnią mojej strony?
A: Skrypty są ładowane asynchronicznie (po załadowaniu strony), więc nie mają negatywnego wpływu na szybkość ładowania się witryny.